Mozartovské spiknutí

13. června 2012 v 15:23 | Surynka

POZNÁMKA: Pod jménem Natalie P. zvěřejňuji tohle povídání o knize i ve čtenářském deníku. Třída A1C.


Další kniha, kterou jsem s jejími čtyřmi sty stránkami přečetla ani ne za dva dny, je od spisovatele Scotta Marianiho. Jedná se o sérii knížek (v současnosti vychází v anglicky mluvících zemích šestý díl), jejichž hlavní hrdina je bývalý voják SAS Ben Hope. Kdo četl Da Vinciho kód (nebo alespoň moje povídání na tuto knihu) tak asi pochopí mé přirovnání, kdy řeknu: Že se jedná o pokus, nacpat Langdona steroidy a dát mu do ruky neustále odjištěnou zbraň.

Začátek anotace, která je víc, než zavádějící: Zemřel Mozart na otravu jedem žárlivého skladatele, nebo byl zavražděn kvůli porušení slibu mlčení, jenž složil jako významný člen řádu svobodných zednářů?

-----------

Mozartovské spiknutí je druhá kniha ze série a točí se kolem smrti Benova kamaráda, bývalého vojáka, Olivera Llewellyna (ach jo, to velšské jméno je na zabití). Ten pocházel z hudební rodiny, kde jeho mladší sestra je operní zpěvačkou a otec byl restaurátor pian. Oliver, který chtěl napsat knihu na téma Mozartovy smrti, se totiž omylem nachomýtl k rituální vraždě Řádu Ra a vše natočil, proto také musel hned zemřít. Video stihl ještě odeslat své sestře, ale pak byl zabit. O jedenáct měsíců později je jeho sestra, Leigh Llewellynová, v nebezpečí. Někdo ji pronásleduje a snaží se ji buď unést, nebo zabít, nebo má v plánu obojí. A v tu chvíli od ní obdrží Ben vzkaz. Ben byl nejen Oliverův kamarád, ale také chodil s jeho tehdy devatenáctiletou sestrou, ale když pak Leigh opustil, ona se rozhodla, že už ho nechce vidět. Po patnácti letech ho žádá o pomoc a on po krátkém přemlouvání souhlasí. Jak později zjistí, Leigh to video nikdy neotevřela, protože přišlo ukryté pod Mozartovými skladbami v obálce, která byla odeslána v den Oliverovy smrti. Leigh neměla sílu se v tom hrabat a nesahala na to, ale kdyby to udělala, všechno by bylo zjednodušené a podplacená výpověď nějaké ženy, která způsobila, že Oliverova smrt byla policií uzavřena jako nehoda, by vůbec neplatila. Leigh, jakožto opěrní zpěvačka zvyklá komunikovat s medii, se v televizi 'prokecla' o tom, že má všechny bratrovy poznámky ohledně Mozarta a to někoho, kdo věděl, co Oliver viděl, vyděsilo. Proto bylo rozhodnuto, že Leig musí zemřít.

-----------Na knihu mám rozporuplné reakce. Po dočtení Da Vinciho kódu jsem myslela, že by se mohlo jednat o něco podobného, jak i napovídal název. Čekala jsem, že se kniha bude týkat někoho, kdo se toto téma bude snažit rozluštit, ale nečekala jsem, že vstoupím do nesmírně akčního "filmu", kde hlavní aktér raději střílí, než myslí. Opravdu jsem měla pocit, že z Bena udělali střílejícího cvoka, protože zbraň měl vždycky v ruce, a když ne, tak alespoň někomu vyhrožoval, že mu vystřelí mozek z hlavy. Dobře, přibereme si k tomu fakt, že Ben je bývalý voják, takže je normální čekat někoho tvrdšího, že? Ale pardon, v knize vůbec nejde o Mozarta, ani o žádné spiknutí, byla to jen další zástěrka možnosti, aby si Ben mohl pořádně zastřílet a vzít si ke konci knihy Leigh za manželku, kterou o pár stránek později zabije Benův "úhlavní nepřítel". No zabije je slabé slovo, on ji prostě probodne skrz na skrz. Je mi líto, ale čekala jsem, že alespoň u postavy, která by čtenářům měla být bližší (já ji nenáviděla pro tu její blbost a naivitu), se spisovatel zdrží popisování smrti, nebo ji minimálně nechá zemřít nějak "uctivěji", třeba kulkou do srdce, nebo tak, ale ne, že ji nechá rozpárat jak prase na zabíjačce. No nic, první knihu jsem nečetla a ani nehodlám číst, nemluvě o těch dalších, protože se jenom děsím toho, čeho všechno je Mariani, ve snaze udělat ze svých knih kopii díla Dana Browna, schopen. Ano mám ráda akční knihy a filmy, ale když se z toho někdo snaží dělat něco, co kniha není a ještě se ten neúspěch nepokusí ani skrývat (přičemž tady bylo od začátku jasné, že o Mozarta vůbec nejde a nepůjde), tak je mi líto, ale nepovažuju to za čtivé. Zlatý Dan Brown, jehož mírně nešikovný Langdon nás alespoň provázel tématem, které bylo od začátku avizované.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Penelope Carolin Olivier Penelope Carolin Olivier | E-mail | Web | 13. června 2012 v 17:25 | Reagovat

To muselo být řešeto! :-D Až moc velké pro mě. ;-) :-) Hezky sepsáno.

2 Surynka Surynka | Web | 13. června 2012 v 18:20 | Reagovat

[1]: Jo to bylo. Druhá kapitola a už dva mrtví (Benovou rukou) a dva zranění :-D A jak jsem postupovala kapitolami dál a dál... bylo tam víc a víc mrtvých :-D  A děkuju, snažím se, ale ještě to není adekvátní "povídání" :-D

3 nel-ly nel-ly | Web | 13. června 2012 v 21:52 | Reagovat

měla bych se stydět za svůj literární vkus v poslední době, ale... dokud mě to baví :-D
Da vinciho kód mě zaujal, líbil se mi, ale... nejsem na detektivky a popravdě jsem měla i hodně výhrad, takže podobným knihám se spíš vyhýbám.
Celkově nemám ráda detektivky... historické knihy ano (tak do konce středověku)... takže tohle asi vynechám

(taky ti ten komentář zní zmateně? O_O)

4 Surynka Surynka | Web | 13. června 2012 v 21:57 | Reagovat

[3]: Já jsem taky poslední dobou začala číst spíš fantasy a sci-fi, ale když je knížka dobrá, přečtu ji v pohodě, i když to není to zmíněne f-sy, nebo sci-fi. Jde jen o to, že Mozartovské spiknutí se hodně a zdůrazňuju hodně minulo účinkem. Člověk čeká inteligentní knížku a dočká se krváku :D Kdyby to aspoň mělo hlavu a patu a kdyby alespoň ta anotace mluvila pravdu, ale anotace hlásila něco úplně jiného, než byla kniha zač. Nejde mi o to, že je kniha je krvák (v sobotu jsi du pro Černý déšť, jehož uvedení zní takto: Kniha krvavější než Predátor a dobrodružnější, než Indiana...), ale o to, že její uvedení bylo úplně mimo. Takže mě to naštvalo a do budoucích (minimálně) pár let škrtám Marianiho ze seznamu autorů, které bych četla!

Ps- Zmateně? nevím, co myslíš :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama