Černý déšť

1. listopadu 2013 v 20:04 | Surynka |  Čtenářský deník
1. Poznámka: Článek byl původně zveřejněn tady 27. června 2012 a následně po přesunutí zveřejněn 13. března 2013
v 17:39 na nataliepey.blog.cz. 2 komentáře byly rovněž nejprve přesunuty odsud a datum je tedy již nedohledatelné.


Černý déšť je prvotina Grahama Browna. Je to kniha plná akce, napínavosti a exotiky.

----------

Hlavní hrdinkou je Danielle Laidlawová, která společně se svým kolegou (a bývalým profesorem na vysoké škole) Arnoldem Moorem chystá expedici do Amazonského pralesa, jíž oficiálním cílem je pátrání po kořenech Mayského kmene, které by mohly začínat právě někde v Amazonii. Ale skutečnost je odlišná. NVI (národní výzkumný institut) pověřil Danielle a Arnolda pátráním po zdroji čisté, nevyčerpatelné a levné energii (nazývají to studená fúze), která by v budoucnu nahradila veškerá fosilní paliva a jinou energii, což jsou zdroje, ze kterých čerpáme už téměř dvě století. Než ale celá expedice stihne vůbec začít, je Arnold odvolán z expedice svým nadřízeným [ředitelem jejich "části" ústavu (NVI)] Stuartem Gibbsem. Ten je tak chorobně podezíravý, že k expedici raději přivolává lidi, kteří by celému jejich výzkumu mohli nejméně rozumět a nejméně ublížit.

Danielle zůstává po odjezdu Arnolda na všechno sama a musí zajet do vzdáleného hangáru a přemluvit ke spolupráci pilota a bývalého agenta CIA jménem Hawker. Ten nakonec souhlasí. Když se všichni setkají v hotelu a začnou probírat cestu do pralesa, seznamujeme se se všemi členy expedice. S profesorem McCarterem, jeho studentkou Susan, velitelem ochranky Verhovenem (který má jisté spory s Hawkerem) a dalšími. Ale rozhodně je nečeká příjemný výlet. Když si má jít Danielle prohlédnout loď, která je odveze do pralesa, je napadena a pokusí se ji zabít. Díky své prozíravosti, kdy požádala Hawkera, aby jel s ní, se nic vážného nestane a s Hawkerem se ukryjí v night klubu jeho "známého".

Když se dostávájí do nebezpečné části pralesa, najdou po řece plující mrtvé tělo. Celou dobu je někdo varuje, aby nevcházeli do "zakázané části" pralesa, ale Danielle si jde vytrvale za svým a vede všechny přímo do centra nebezpečí. Otevřou průchod do starobylého chrámu a objeví tam sirné výpary, které se linuly ze studny, o které se předpokládalo, že do se do ní vhazovala těla. Večer se kolem nich objevují Cholokwané (členové starého kmene) s ohnivými šípy a zpívají chór: "Oheň za oheň, oheň za pohromu." Členové expedice se domnívají, že tou pohromou jsou oni, ale jsou na omylu.

Když jejich tábor napadnou lidi jistého Kaufmana, milionáře, který chce onu "úžasnou" energii pro sebe, Hawker je zrovna mimo, což je pro tábor výhoda a později je zachrání. Ale začnou je napadávat zvláštní tvorové, o kterých nikdo nikdy neslyšel. Jsou krvelační, mrštní a žijí v sirných jezírkách, která se nacházejí pod chrámem. Danielle se nakonec podaří dovést alespoň část týmu zpět do Manausu (města, kde se nacházel jejich hotel), ale vrátí se jich míň jak polovina. Hawker zůstává v Manausu a Danielle se vrací do Washingtonu, kde zjišťují nové okolnosti. Danielle si z Amazonie totiž přivezla jakýsi kámen a v laboratoři zjistili, že vysílá určité vlny, které jsou ale každou "novou vlnou" kratší a odpočítávají do 21.12.2012. Do konce Mayského kalendáře…

----------

Kniha opravdu splnila má očekávání. Je akční, naplněná napínavým dějem a exotikou. Děj je mnohem složitější, propletenější a rozsáhlejší, než jak jsem popisovala, vždyť musím nechat něco utajeného! Co mi možná vadilo, byly ty chyby. Prostě se tam občas objevovaly chyby, kterým by se při důkladnější korektuře textu dalo vyhnout, ale nikdo není neomylný. Další, co bych vytkla, je akorát to, že se tam místy děj trochu natahuje, takže v jednom či dvou místech jsem s předstihem věděla, co se bude dít. (Například když byli v podzemí a postavili se ke zdi, aby je příšery neohrozili ani zleva, ani zprava a ani z protější strany, ale co já jsem věděla dlouho a oni to zjistili až na poslední chvíli, ta příšera přišla od stropu.) - Ale taky to může být "mou neuvěřitelnou genialitou". *Míněno z legrace*

Taky se mi líbí, že spisovatel do knihy zapojil i menší "posleství", které nám nastoluje problém našeho plýtvání s přírodními zdroji. V knize je cca tří stránkový dovětek, kde autor popisuje něco z Mayské historie, něco o studené fúzi a taky něco o tom našem plýtvání. Autor se domnívá, že pokud se nepodniknou určité kroky, deštné pralesy brzy vymizí, téměř všechna zvěř bude ohrožená, příroda až katastrofálně narušena... Já s ním naprosto souhlasím. Sice nejsem nějaký "extrémistický zelený", ale vím, že pokud se všichni budeme chovat tak, jako do teď, nedopadneme dobře. Takže kniha dokáže nejen nastolit zajímavý thrillerový příběh, ale poučuje nás i o realitě. A mimochodem, v dovětku o studené fúzi je poznatek, že ji vědci skutečně vyhledávají. Co přesně se skrývá pod názvem studená fúze můžete najít na jakékoliv webové stránce nebo v již zmiňovaném dovětku v knize a já si myslím, že pokud něco podobného skutečně existuje a najdeme to, budeme se na tom mít líp.

Nicméně, jestli chcete napínavý trhiller, víkendové čtení, nebo prostě zajímavou knihu, tak Černý déšť doporučuju.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nel-ly Nel-ly | Web | 1. listopadu 2013 v 20:05 | Reagovat

má to krásný obálky (hlavně druhý díl, přes kterj jsem se proklikla - na ten recenzi číst nebudu, když nevim o prvním :-D)
nevím... na film bych se koukla určitě, ale jestli je to kniha pro mě, to netušim
mám toho tolik, že k tomu se asi nedostanu, i když kdoví, třeba jednou

2 Surynka Surynka | Web | 1. listopadu 2013 v 20:06 | Reagovat

[1]: Tak je pravda, že se to prostě musí trefit do vkusu (ostatně jako všechny knížky) :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama