Da Vinciho kód

1. listopadu 2013 v 17:53 | Surynka |  Čtenářský deník
Poznámka: Článek byl původně zveřejněn tady 12. června 2012 a následně po přesunutí zveřejněn 13. března 2013 v 17:12 na nataliepey.blog.cz. 2 komentáře byly rovněž nejprve přesunuty odsud a datum je tedy již nedohledatelné.Da Vinciho kód napsal Dan Brown a kniha byla předobrazem k filmu Šifra mistra Leonarda - kdo neviděl, vřele doporučuji. Kniha je výbornou kombinací faktů a fikce a točí se kolem náboženského tématu, přesněji kolem existence a významu Sangrealu (Svatého grálu), křesťanství a svou roli tam hrály i díla báječného vynálezce Leonarda Da Vinciho. Možná se teď někdo zarazila a bude se pokoušet mi vyvracet tvrzení, že Leonardo je vynálezce, "Vždyť v galerii je tolik jeho obrazů, je to malíř!" Jak je psáno a jak jsme se taky učili ve škole, Leonardo nikdy nechtěl být považován za malíře, on se považoval za vynálezce.


Dovolím si malou odbočku. Zrovna jsem viděla dokumentární film na Da Vinciho a viděla jsem, jak se jistý anglický (nebo snad americký?) tým pokoušel přenést jeho vynálezy do reality a vlastně se jim to dařilo, ale zpět ke knize.

Knihu otvírá nejasný moment, který se odehrává v galerii Louvre, přesněji vražda. Postupně se dozvídáme, že zavražděným je kurátor muzea Jacques Saunière. V poslední chvíli ještě vlastní krví napíše vzkaz, který končí: PS Najdi Roberta Langdona. Langdon je americký symbolog, který ten týden byl v Paříži kvůli prezentacím a měl domluvenou schůzku se Saunièrem. To a ta zpráva je důvod, proč kapitán francouzské policie Bezu Fache zavolá Langdona na místo činu. Jako důvod udá to, že Saunièreova zpráva je kódovaná a potřebuje jeho pomoc. Aby Langdon nepojal podezření, Fache ten dodatek smaže, to ale netuší, že si to ještě předtím vyfotila Sophie Neveuová, která se tam objevila a tvrdila, že ji tam poslali z kryptologického oddělení. Pravda je ale úplně jiná. Saunière byl její dědeček, který ji po nehodě jejich rodičů vychovával a se kterým se v mládí rozhádala. Přišlo období, kdy přemýšlela, že by se s ním usmířila, ale už bylo pozdě. Vysvětlí Langdonovi, že ho Fache považuje za vraha, pomůže mu nepozorovaně utéct a jízda začíná. Honička, útěk před policií, pátrání po důkazech a symbolech, pravda vychází na povrch v celé své kráse a přichází na zmínku Opus Dei, organizace, která se snaží Kristova slova dodržovat doslovně, což je důvod, proč by je někteří věřící raději zrušili. Na povrch taky vyplouvá pravda o Převorství Sionském, kterého velmistrem měl být právě Saunière, mezi jehož předchůdce měli patřit Newton, Da Vinci, Galilei a další významné osobnosti historie. Neveuová s Langdonem dávají dohromady své symbologické vědomosti a snaží se přijít na tajemství, které Saunière chtěl, aby Sophie odhalila. Zřejmě to je důvod, proč se chtěl s Langdonem sejít, chtěl ho na pomoc Sophie, i když další možnost je ta, že nová Langdonova kniha, týkajícího se rovněž i Převorství Sionského, se zřejmě v mnoha věcech shodovala se skrývanou realitou, což Saunière nemohl dopustit. Ať je to jak chce, na slovo přichází i Sangreal, ženský princip a mnoho dalších prastarých symbolů, které se křesťanství snažilo skrýt. Další věc, kterou Sophie s Langdonem objevují je možnost, že Máří Magdaléna byla Ježíšova žena a zplodila mu dítě, které mělo být zakladatelem (nebo prostě "krevní částí") francouzského královského rodu Merovejců. Což by se vůbec neshodovalo s biblickým pojetím Ježíše, jako svatého, nedosažitelného vzoru. Dozvídáme semnoho faktů a Dan Brown do toho zakomponoval i některé fiktivní "procesy", z čehož vzniká napínavá knížka, která vás "přinutí" zamyslet se nad podstatou všeho. Naučí vás i faktům ohledně Da Vinciho, jehož odkazy nás provází od první do poslední stránky.

Knihu hodnotím velmi kladně, protože mě opravdu přivedla k zamyšlení nad podstatou náboženství a křesťanství a po důkladném vyhledávání podkladů jsem došla k závěru, který uznává i má babička, ale který zároveň nemůžu říct na Slovensku před částí mé rodiny, protože jsou věřící a tyhle fakty, které mají reálné podklady, by se jim nemusely zamlouvat, takže ani tedy nebudu rozvíjet své teorie. Přečtěte si knihu a uvidíte, zda vás bude bavit. Já, která mám ráda i Templáře, kteří jsou spjati s Převorstvím Sionským, jsem si knížku oblíbila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pouli Pouli | Web | 1. listopadu 2013 v 17:56 | Reagovat

K jakému závěru, stejnému s babičkou, jsi došla?
Já jsem film viděla a knihu četla dost blízko po sobě. Takže dneska už nevím, co dřív. Ale oboje se mi moc líbilo. Kniha víc. Většinou kniha bývá lepší než film. A musím říct, že jsem pochopila tu dějovou linku s předky Sophie v knize i filmu zcela jinak.

2 Surynka Surynka | Web | 1. listopadu 2013 v 17:57 | Reagovat

[1]: No došli jsme k tomu, že křesťani nikdy nebyli tak svatí, jak se říkalo, a že (a na tom se shodují i někteří historikové) to byli jedni z největších vrahů své doby, a ... sice zachovávali knihy, které přepisovali v klášterech, ale snižovali vzdělanost, takže si ty knihy nemohl skoro nikdo přečíst a o to šlo, protože v knihách se často psalo něco úplně jiného, než se kázalo. Šlo o to, ponechat lidi co nejméně vzdělanými, aby právě slepě věřili Bohu (i tohle patří mezi shody některých historiků) Ale samozřejmě dneska je to už odlišné. K víře v Boha vede spoustu věcí; nějaká vážná nemoc, kterou lidi trpí, tradice v rodině... je toho hodně, takže to o té nevzdělanosti (co platilo v historii- z velké části hlavně ta nevzdělanost, pak samozřejmě i to, co tvoří hlavní důvod víry dneska) už moc neplatí, i když se stačí podívat na moji pratetičku na Slovensku, která je přesný úkaz a důkaz toho, co tu říkám.

Já jsem tedy nejdřív viděla film a až pak knihu, ale přišlo mi to, že ta Šifra mistra Leonarda byla spíš volně inspirovaná knihou, a ne že by byla PODLE knihy. Ty příběhy spolu neměli moc společného, například ve filmu moc nevystupoval ten "sloužící" toho sira, nebo Učitel jako Učitel (dobře, vím, že Učitel byl ten sir, ale tenhle článek ve filmu prostě zapomněli)... Závěr byl taky odlišný. Zatímco ve filmu Sophie akorát objevila skupinu lidí, kteří byli různými představiteli převorství, v knize objevila i část rodiny-tu část, kterou se Saunièreovi povedlo před Římem (odkud vyslali vraha, aby je zabil pro výstrahu Saunièreovi a celému převorství) utajit. Takže mi ani nepřišlo, že by kniha byla předobrazem filmu. Jinak přiznávám, že s psaním povídání na filmy a knihy nemám moc zkušeností a bude to ještě dlouho trvat, než je naberu, takže chci i zároveň poprosit o trpělivost s těmi mými výtvory, které na závěr nic neříkají, i když tohle je celkem složitý děj a nedá se  povyprávět- myslím tak, aby možný budoucí čtenář znal děj dobře. Prostě si to musí všechno přečíst a já musím nabrat zkušenosti :-)

3 ADwemsevombFem ADwemsevombFem | E-mail | Web | 9. října 2018 v 5:20 | Reagovat

Poids est comment  poupe  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque temps  votre  manque de sensibilite bat, il pompe le sang  a tous egards  vos arteres a la  vacances  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-tadalafil-pfizer-france/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama