Dracula

1. listopadu 2013 v 20:08 | Surynka |  Čtenářský deník
Poznámka: Článek byl původně zveřejněn tady 9. července 2012 a následně po přesunutí zveřejněn 13. března 2013 v 17:44 na nataliepey.blog.cz. 10 komentářů bylo rovněž nejprve přesunuto odsud a datum je tedy již nedohledatelné.


Další zajímavá knížka od Abrahama "Brama" Stokera. První románové zpracování upírské legendy. Vkus, ohled na legendy a znalosti vampyrismu! Kniha, která nepřetváří upíry k obrazu svému, ale ponechává jim přesně ty charaktery, které jsou dané legendami!


Kdo knihu nečetl, jistě o ní alespoň slyšel. Abraham "Bram" Stoker vytvořil dílo, jehož největší slávy se bohužel už nedožil.
Počet stránek knihy: 646
Počet stránek příběhu: 641

------

Jonathan Harker, právní koncipient, se vydává do Karpat na zámek hraběte Draculy, aby zde se svým klientem probral okolnosti koupě domu v Londýně a jeho nastěhování do míst pro Draculu dosud neznámých. Jak Jonathan projíždí Bystřicí, setkává se s lidmi, kteří jej křižují, darují mu růženec či jiné svaté drobnosti a upozorňují ho, že si zahrává se životem.
Nejprve si Jonathan všechno tohle vykládá jako nadměrnou pověrčivost, protože o hraběti Draculovi kolují zvláštní zvěsti, ale časem, jak se dostává stále dál, mu dochází, že na řečech obyvatel Bystřice přeci jen něco bylo.

Vozka, který má nadměrnou sílu, nepromluvil ani slovo a jediným gestem zastavil rozzuřené vlky a hrabě Dracula, který Jonathana přivítá v prázdném zámku s tvrzením, že je pozdě večer a služebnictvo má už volno… Od začátku se tam Jonathan necítil příjemně.

Draculovo úlisné chování, kdy vyzvídal až podezřele intenzivně informace o Anglii, fakt, že si při večeři k němu pouze sedl, ale sám nic nepojedl, jeho zvláštní zvyky, korunované naprostou intolerancí zrcadel v celém zámku, či jeho nepřítomnost v denních hodinách… Jonathan si to nejprve vykládá zvláštními karpatskými zvyky, ale když se jednoho dne dostane do zvláštní místnosti, kde se setká se třemi nádhernými ženami, zhmotněnými z prachu a uvidí, jak s nimi Dracula zachází… Když pak zjišťuje, že ve svém vlastním pokoji zamčen jako vězeň a uvidí Draculu, jak ze svého okna leze po zdi, jako by byl nějaká ještěrka… začíná mít strach.

Z přibližně měsíční návštěvy se stává pobyt na téměř čtvrt roku. Dracula Jonathana nutí psát dopisy, kde píše, že se ještě zdrží. Všechno to provádí svým úlisným způsobem, kdy se jen tváří, že by rád ještě pár dní hostil na svém zámku obyvatele tak úžasné země, jakou je Anglie.

Ve stejnou dobu, se seznamujeme s Jonathanovou snoubenkou Wilhelminou (Minou) Murrayovou a její přítelkyní Lucy Westenrovou. Nejlepší kamarádky, které si říkají všechno na světě. Zprvu se zdá, že se bude jednat jen o obyčejné tlachání dvou ženských, ale když se pak objevují informace o zvláštní lodi, která připlula do přístavu, kde se obě kamarádky nacházejí, kde loď je prázdná, při přistání akorát vyběhne divoký pes a kapitán je přivázán ke kormidlu… zjišťujeme, že i obě ženy jsou přítomny dalším tajemnostem, jejichž podstatu odhalí až o hodně později.

Někdy v srpnu dostává Mina dopis, že ve vzdáleném městě leží v nemocnici její snoubenec, který prodělal jakýsi šok a zánět mozkových blan. Vezmou se (poměrně rychle a neplánovaně) a Mina se snaží svého novomanžela léčit a dohlížet na jeho klid. Navíc umírá šéf advokátní kanceláře a Jonathan tak může na hrůzné zážitky zapomenout prací v ředitelském křesle. Tou dobou ještě Mina vůbec netuší, že ve vzdáleném městě probíhaly otřesné okamžiky, kdy Lucy zemřela, stala se Nemrtvou a museli ji pak zabít její snoubenec Arthur Holmwood (po smrti svého otce lord Godalming) a dva muži, do Lucy nešťastně zamilovaní, dr. John Seward (ředitel blázince) a Quincey P. Morris (Američan z Texasu - takhle je tam popsán, nic jiného se tam snad ani neříká, jako zaměstnání atp.) A celému tomuto triu "velel" doktor Van Helsing, který byl k Lucy povolán ještě v domě, kdy sice už byla nemocná, ale stále živá. Ten už za jejího života tušil, co se s Lucy děje, ale jistý si vyl až v momentě, kdy Lucy začala unášet malé děti a pít jejich krev.

V tu chvíli přijíždí Mina a dozvídá se, že Lucy je mrtvá. Pomáhá jí i manžel Jonathan, z jehož deníku se Mina konečně po dlouhých týdnech dozvěděla, co v Transylvánii zažil. Všichni se spřátelí a dhodnou se, že Draculu zničí, ale ve chvíli, kdy už mu jsou v patách a ničí jeho "příbytky" se Dracula dostane až k Mině a snaží se ji proměnit v další ze svých Nemrtvých. Seward, Van Helsing a Morris to vše sice zastaví (Jonathan tou dobou ležel paralyzovaný na posteli - Dracula jej očaroval), ale z Miny se stává upírka. Navíc Dracula se už definitvně vyděsil a prchá zpět do Transylvánie a šestice přátel jej musí dohonit a zničit. Jejich cesta rozhodně nebude jednoduchá a budou muset čelit spoustě nebezpečí i ztrátě životů.

------

Z knihy jsem byla nadšená před třemi roky, kdy jsem si ji pořídila, a nadšení nepominulo ani teď, kdy jsme si psolední dva týdny krátila četbou téhle úžasné knihy. Celá kniha je psaná formou deníků a novinových článků, které si vždy někdo vlepil do svého deníku. Nejprve si deník psal Jonathan, odtud známe základní náčrt příběhu, napodobovala jej Mina, od ní si to přebrala Lucy. Doktor Seward si deníky psal i dřív, bylo to hlavně kvůli pacientům a na posledních pár stránkách se setkáváme i s memorandem Van Helsinga. Co bych knize vytkla a opravdu nevím, čí ej to vina, jestli překladatele, nebo korektury textu, je tam hromada chyb. Jak překlepových, tak datových. Například slovo "" místo "pít" a z kontextu je jasné, že se má jednat o slovo pít, protože v následující věte se objevuje znovu, tentokrát již správně napsané. Dál taky problémy s daty. Například John Seward žádal Lucy o ruku někdy kolem 25. května (jak píše Lucy v dopise Mině), ale v Sewardově deníku je zápisek s datem 24. dubna, kde píše "po včerejším Lucyině odmítnutí…". Dál je tam také chyba (opět v Sewardově deníku), kde je nadpis 2. září a je jasné, že to datum musí být buď 20, nebo 21, nebo 22. Ale kdo je schopen se srovnat s podobnými věcmi, tak zažije neuvěřitelný příběh a já mám to štěstí, že mám tuhle knihu v "osobním vlastnictví" a tudíž si ji můžu kdykoliv přečíst.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 qweser qweser | Web | 1. listopadu 2013 v 20:11 | Reagovat

drákula je super:)

2 Penelope Carolin Olivier Penelope Carolin Olivier | Web | 1. listopadu 2013 v 20:12 | Reagovat

Já to nečetla, jen o tom slyšela, ale i tak si nejsem jistá, že jsem to správně pochopila. :D Nejspíš je ten děj pro mě moc složitý, kdo ví. :-D Upíři, vampíři a jim podobní nejsou můj šálek kávy. :D ;-) Rozhodně to ale vypadá zajímavě. :-)

3 Nel-ly Nel-ly | Web | 1. listopadu 2013 v 20:13 | Reagovat

Myslím, že Drakula od Stokera je povinnost... klasika všech klasik. Kam se hrabe nějaká dnešní upířina? Ještě společně s originálním Frankensteinem jsou to vlastně taky jedni z průkopníkůch dnešních... ech, ale jo... "fantasy"

Já včera koukal na youtube na muzikál Dracula z roku 1995, naprosto geniální, milovala jsem a miluju ho do teď... a skvěle se u toho píše.

4 Surynka Surynka | Web | 1. listopadu 2013 v 20:15 | Reagovat

[2]: Tak ono na tom není pořádně co chápat, prostě přenádherná temná a tajemná kniha, plná pravidel vapmyrismu a Stoker se musel probrat takovou hromadou pověr a legend, že by se z toho jeden zbláznil  :-D

[3]:Taky si myslím, že už je to klasika a pokud někdo chce číst nějaké ty současné upířiny, měl by se nejprve seznámit s Drakulou a pak teprve rozhlašovat, jak je Stmívání geniální knížka a já nevim co... :-) A na youtube? Já jsem právě sháněla nějaké filmové či jiné zpracování knihy, jdu se na to podívat a zjišťovat, co to je :D

5 Nel-ly Nel-ly | Web | 1. listopadu 2013 v 20:15 | Reagovat

[4]: no tohle je čeký muzikál z roku 1995 (strašný, že je to už takovou dobu?) s tím nejlepšim castingem: hůlka, bílá, korn, machálková... já na něm s mámou byla snad pětkrát
geniální, miluju ho... ale jako přímo podle knihy myslím, že snad ani nic nebylo, ne?
jako jsou různé starší filmy, co z toho vycházejí, ale...

6 Surynka Surynka | Web | 1. listopadu 2013 v 20:16 | Reagovat

[5]: Už jsem se na muzikál dívala a líbil se mi, fakt moc :-) Jen mě mrzí, že podle knihy nikdo nic neudělal :-( Nedávno jsem mluvila s profesorkou na dramaťáku, že bych mohla zkusit dramaturgii a scénáristiku, tak jestli do té doby nic nebude, udělám to sama! :-D

7 Nel-ly Nel-ly | Web | 1. listopadu 2013 v 20:17 | Reagovat

[6]: škoda, že se tu nelajkuje
no, jestli jo, tak mě pozvi ;-)

8 Surynka Surynka | Web | 1. listopadu 2013 v 20:17 | Reagovat

[7]: Dobře, beru na vědomí :D ;-)

9 Sola F. Sola F. | Web | 1. listopadu 2013 v 20:19 | Reagovat

Teda, knížku jsem nečetla, ale slyšela jsem o ní ( dobře, slyšela jsem jenom název). Vypadá to opravdu zajímavě, takže to půjdu najít v knihovně :D

10 Surynka Surynka | Web | 1. listopadu 2013 v 20:19 | Reagovat

[9]: Je to klasika, psná zvláštním stylem, jak už vyjadřovacím tak tím vzhledovým, kdy se to skládá z deníkových zápisků, dopisů a novinových článku :-) Rozhodně tomu nechybí ta atmosféra honby za upíry  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama