Jezdci časem (1)

1. listopadu 2013 v 19:47 | Surynka |  Čtenářský deník
Poznámka: Článek byl původně zveřejněn tady 17. června 2012 a následně po přesunutí zveřejněn 13. března 2013
v 17:23 na nataliepey.blog.cz. 3 komentáře byly rovněž nejprve přesunuty odsud a datum je tedy již nedohledatelné.


Možná by se hodilo upozornit, že článek o téhle knížce napsala už Pouli, ale vytvořila jej ohledně "projektu" (jak to mám jinak nazvat, když o tom skoro nic nevím a jsem líná to zjišťovat?) Knihy v mých myšlenkách. Ale protože já se do tohoto "projektu" nezapojuju, pokusím se to celé sepsat úplně jinak, než jak to napsala Pouli v tomto článku. Ale teď už konec s tímhle zbytečným povídáním a jdu sem tedy sepsat děj knihy a mé pocity a dojmy z ní.


Jezdci časem od Alexe Scarrowa je důmyslně vymyšlený příběh o lidech, kteří jsou najati jistou - bezejmennou -agenturou, a mají se starat o to, aby minulost zůstala nezměněna. Ano, tušíte správně (ti, co jste nečetli u Pouli), základní myšlenkou je, co by se stalo, kdyby byl vymyšlen stroj času, který v této knize existuje, ale musí se hlídat, aby jej nikdo nepoužíval. Stroj hlídají agenti, kteří nemají žádné oficiální pojmenování a mezi sebou si říkají jezdci časem.
Taková anotace a zároveň sdělení - připomenutí, které je na obou zatím dostupných knížkách zní takto:

Liam O'Connor měl zemřít v moři v roce 1912.
Maddy Carterová měla zemřít v letadle v roce 2010.
Sal Vikramová měla zemřít při požáru v roce 2026.

Ale několik okamžiků před jejich smrtí se zničehonic kdosi objevil a řekl: "Podej mi ruku…" Jenže Liam, Maddy a Sal nejsou zachráněni. Najala je organizace… atakdále, atakdále… Pak už je vždy napsán obsah příslušné knížky a já se teď pokusím vypsat první knížku.

----------

Liam je šestnáctiletý chlapec, který pracuje na Titaniku jako lodní stevard a právě v okamžiku, kdy kontroluje palubu E a loď se nebezpečně potápí a každou vteřinu hrozí, že se trup rozlomí, se objeví starý muž a nabídne mu pomoc. Liam ji přijme.

Maddy je devatenáct a nachází se na palubě letadla, je to programátorka, dokáže s počítači divy, ale zničehonic se v uličce objeví starý muž a začne jí vykládat o bombě, která každou vteřinou vybuchne. I jí nabídne pomoc a Maddy ji přijme. Všichni se pak probouzí v malé nezařízené místnosti, kde na palandě leží ještě třetí člověk. Tím třetím člověkem je Saleena, je radši, když se jí říká Sal, která unikla z požáru, ale na rozdíl od Liama a Maddy, Saleenin "život v posledních vteřinách" nebyl ukázán.

Tito tři lidé, každý z jiné doby a s jinými návyky se od starého muže, Fostera, dozvědí, že společně mají chránit čas, konkrétně jedno určité období.

Nacházejí se v roce 2001 v New Yorku. Díky časové bublině bude pro tyto tři jezdce existovat jen jedno období. Bude trvat dva dny a konkrétně se jedná o 10. a 11. září. Jedná se o to, že při atentátu ztratilo mnoho lidí v Dvojčatech své příbuzné, či přátele a rádi by to napravili, ale minulost musí zůstat neměnná. Pokud se někomu přece jen podaří dostat se do minulosti, jezdci to musí zjistit a "novou minulost" vrátit zpět do původní podoby. Speciálně pro Maddy to může být zezačátku složité, protože při tomto atentátu ztratila svého bratrance, nicméně to musí překonat a tak to začíná. Nejdřív absolvují patřičný trénink, který je ještě intenzivnější proto, že předešlý tým Foster ztratil jen z toho důvodu, že neprovedli jednu důležitou věc při přenosu a všechno se tak zničilo. Jedna banální chyba a všechno bylo ztraceno, proto se Foster snažil svůj nový tým připravit intenzivněji. Než ale stihnou dokončit trénink, stane se něco hrozného. Celý New York se promění do období, kde vládne systém podobný tomu, který chtěl kdysi nastolit Hitler. Maddy, která má zajišťovat technické záležitosti a později tým vést, se snaží vyhledat nějaké informace o té nové době na internetu, ale jedinou povolenou stránkou je dvojjazyčná (anglicko-nemecká) webová stránka, která vypráví historiii "nového světa". Všechny informace se datují až do roku 1956, a protože informace o starší době nejsou dostupné, musí se Liam s podpůrnou jednotkou jménem Bob (česky vám to vysvětlím jako umělou inteligenci, počítač, robot, který má ale lidskou tkáň- to vám musí jako vysvětlení stačit) vydat do patřičné doby. Jsou však přeneseni doprostřed bitvy, kdy se Němci snaží dobýt Bílý dům, což se jim později povede. Liam a Bob se musí okamžitě do něčeho převléct, ale to je tak vše, co vědí. Nemají se čeho chytit a tak se musí vyptávat a vystavovat se většímu nebezpečí.

Celý příběh se navíc prolíná s příběhem Kramera, který pochází z budoucnosti (z roku 2066), která je zničená globálním oteplováním, lidskou netečností k přírodním zdrojům atp. Chtěl se vrátit v čase a vše vylepšit. Rozhodl se zvolit období, kdy Hitler plánoval útok na Rusko. Přemluví ho, aby na Rusko neútočil, čímž druhou světovou válku neprohraje, ale naopak vyhraje. Později se Krameroi podaří "vyšachovat" HItlera ze hry a stát se sám Vůdcem. V roce 1956 se k Velkoněmecké říši připojí i Amerika a zdá se, že veškeré naděje o boji proti Němcům, jsou zničeny.
Liam a Bob se na chvíli musí rozdělit (každý má jinou uniformu a vše je složité) a Liam je převezen do pracovního tábora, kde sice má možnost zjistit podrobnější informace, třeba o tom, kdy tohle všechno začalo a kdo to vede, ale je také v ohrožení života. Bob měl sice v počítači zakódované, že musí přinést informace, ale nedaří se to, a když zmešká i třetí návratové okno (způsob, jakým se vrátíte do "svého času") musí nějak jednat. Počítač v hlavě situaci přehodnotil a Bobovou prioritou se stává nalezení Liama. Sám se dostává do pracovních táborů, vždy při tom pozabíjí hlídače a přitom poskytne vězňům únikovou cestu. Časem ho začne následovat spousta vězňů, kteří věří, že je to Boží pomocník a má je zachránit.

Během toho si Kramer uvědomuje, že někdo systematicky ničí pracovní tábory a když navíc našel jistou stopu (změť orgánů, což je prostě akorát "smíchání" několika lidí, když se přenos nepovedl- to se stalo, když nějaký esesák ze zvědavosti vešel do jednoho z otevřených návratových oken a objevil se v roce 2001, když se vrátil- společně s dalšími, kteří se ho snažili následovat a "srazili se na půl cesty" jejich těla se "propletla"-nechutný popis a ne tak důležité pro vás), která ho zavedla k přesvědčení, že se v roce 1956 nachází i jiný cestovatel, nebo cestovatelé, začíná mít strach. Pomalu ale jistě šílí a vymýšlí možnost, jak vše zničit. Je přesvědčen, že ho honí něco z Pekla. Že ve víře udělat svět pro lidi lepší jim naopak připravil osud horší, než smrt. Proto chce vytvořit jadernou bombu, která by měla vše zničit. Toto se odehrává už v roce 1957, zatímco Liam s Bobem jsou v roce 1956.

Bob Liama nakonec objeví a díky speciálnímu způsobu komunikace, zachytí Bob zprávu, kde se má otevřít další návratové okno.

New York se mezitím znovu změnil, v umírající město, kde zdánlivě nikdo nežije. Ale ve skutečnosti tam žijí mutanti (lidé, kteří vlivem prostředí a nebezpečných látek zmutovali v kanibaly) a chtějí ty lidi (myšleno Maddy, Sal a Fostera) zabít a sníst. Protože tento svět je zcela změněn, není ani elektřina. Fostera napadne zajít do metra, kde jsou ve speciálních "komorách" ukryté agregáty, generátory a palivo do nich. Vyzbrojeni puškou se tak vydávají do ulic zničeného města a snaží se přinést nějaké palivo, aby mohli nahodit generátor, kterým by se nabil stroj času a otevřel návratové okno pro Liama. Bohužel energie není dost a Liam se s Bobem nemohou vrátit, navíc neexistuje způsob, jak mezi sebou komunikovat.

Liama však něco napadne. Vydají se do muzea a do návštěvní knihy napíšou vzkaz - přesné souřadnice, kde má být otevřeno další návratové okno. Doufá, že si Maddy na návštěvní knihu vzpomene a získá ji.
Maddy si opravdu vzpomněla a opět se s Fosterem, Sal a nabitou puškou vydávají na cestu městem, do muzea. Přestože se jim podaří knihu a potřebné informace získat, během návratu na pobočku unesou mutanti Sal. Není možnost jak ji získat a pokud chtějí změnit minulost, nesmí se o to Maddy s Fosterem ani pokusit. Nakonec se jim podaří otevřít další návratové okno a Liam s Bobem se mohou vrátit, předat informace a vymyslet plán. Pobočku však napadnou mutanti, chtějí další maso, a Liam s Bobem se tak objeví uprostřed souboje. Bob, který má jako robot neuvěřitelnou a nevyčerpatelnou sílu, většinu mutantů zabije a ostatní, vyděšení množstvím mrtvých, utíkají. Liamovi se povedlo během mise, která pro něj trvala téměř půl roku, ale pro Maddy s Fosterem jen pár hodin, zjistit, kdy přesně se Kramer objevil u Hitlera a přesvědčil jej, aby neútočil na Rusko. Maddy s Fosterem opět vyšlou Liama a podpůrnou jednotku do minulosti, tentokrát do doby 15. dubna 1941. Kramer a jeho lidé jsou nakonec zabiti a minulost se vrátí do své původní podoby.

Z Boba nakonec zůstane jen jeho "elektronická inteligence", Liam vlivem cestování v čase trochu "zestárl" a Sal se vrátila z nákupu, na který se vydala před celou tou změnou a vůbec nic si nepamatuje.

----------

Kniha se mi líbila, jsem ráda, že jsem na ni přišla, přesněji že na ni Pouli upozornila. Objednala jsem si ji společně s druhým dílem, na který se brzy vrhnu. 326 stránek jsem přečetla za víkend, ale nelituju toho času stráveného nad knihou (přestože venku bylo celkem hezky)… možná trochu… ta kniha je přečtená podezřele rychle, co mám číst teď? No mám ještě druhou knihu Jezdců časem a Černý déšť (na obě knihy tu brzy přibyde povídání). Ale ke knize mám jednu výhradu. Spíš otázku, než výhradu. Jak Foster v knize zmiňuje, jezdců časem existuje vícero, ale přesto se celou touhle změnou minulosti zabývají jen tito tři "naši jezdci". Dobře… vím, že jinak by nebyl žádný příběh, ale! Tahle změna minulosti poznamenala celé nadcházející roky opravdu hodně, ale přesto to celé řeší jen Liam, Bob, Maddy, Sal a Foster? Proč? A nechoďte na mě s tím, že jinak by kniha neměla příběh, vím to a není to adekvátní odpověď. Prostě mi nad tímhle visí velký otazník a zřejmě to nijak nepochopím… Co ta "agentura"? Proč nic nedělala? Proč nesjednotila jezdce časem? Proč nepomáhala? Vždyť celé to bylo obehnáno tou časovou bublinou a měli zůstat takoví, jakými byli, nehledě na minulost, přítomnost, či budoucnost! Ale to je tak všechno. Knihu jsem opravdu hltala a, i přes tuhle nezodpovězenou otázku, jsem z ní nadšená.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pouli Pouli | Web | 1. listopadu 2013 v 19:50 | Reagovat

Já si myslím, že ona agentura jsou ve skutečnosti právě Liam, Maddy a spol. A Jezdců existuje vícero, protože časem je třeba najít další. Tj. celkově jich je více, ale fakticky existuje jen jeden tým, jen jeho členové se mění. Hlavně z toho důvodu, že "zestrárnou" jako Liam. Alespoň tahle jsem to pochopila já.
Ta knížka se čte vážně rychle, že? :-) Potom musíš poreferovat, jak druhý díl. Sama jsem ho ještě nečetla.

2 Sola F. Sola F. | Web | 1. listopadu 2013 v 19:51 | Reagovat

Nečetla jsem jí, ale tvůj popis mě opravdu zaujal, takže až budu mít čas a až něco našetřím, hodlám si jí koupit :) Knížka musí být opravdu hodně zajímavá už jen tím, že se tam ten pohled na věc střídá (jezdci časem x Kramer). To, že to dělají jen Liam, Sal a Maddy a Bob a Foster je záhadou i pro mě, tuším, že bych si knížku musela přečíst, abych si utvořila nějaký názor.
Ten tvůj zlozvyk - otvírat knížku na poslední stránce sdílím :DD já si klidně přečtu i celou poslední kapitolu :)

3 Surynka Surynka | Web | 1. listopadu 2013 v 19:53 | Reagovat

[1]: A já jsem to pochopila tak, že existujě víc lidí, kteří už jakoby "existují" před M+L+S :-D Ale tak to se časem dozvíme. Já jsem si právě rovnou koupila i druhý díl,aniž bych ten první četla - sázela jsem na to, že se ti knížka líbila. Já mám hrozný zlozvyk knížku otvírat na poslední stránce a vždycky vědět něco dopředu (i když nevím vlastně nic, protože k věcem na púoslední stránce se většinou váže něco dalšího a to něco dalšího ještě nevím, takže z toho moc nemám) Každopádně jsem se dozvěděla/nedozvěděla něco tak podivného, že si říkám, že to musím rychle přečíst.

A ano, ta knížka se čte opravdu rychle :D

[2]: To jsem dělávala taky, ale  nakonec jsme zlozvyk omezila na poslední stránku :-D ale občas otevřu stránku zase někde uprostřed a tak :D to dělám třeba teď s knížkou černý déšť... hodlám nejdřív číst 2. dík jezdců časem, ale večer před spaním, kdy už si musím dát od jezdců pauzu (jsem schopná číst bez úřestávky i 5 hodiny a to je pak mozek pěkně mimo,když zaklapnu knížku :-D ) tak otevřu černý déšť a takhle listuju... aspoň se mám na co těšit do budoucna :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama