Jezdci časem - Predátoři

1. listopadu 2013 v 19:57 | Surynka |  Čtenářský deník
Poznámka: Článek byl původně zveřejněn tady 22. června 2012 a následně po přesunutí zveřejněn 13. března 2013
v 17:34 na nataliepey.blog.cz. 2 komentáře byly rovněž nejprve přesunuty odsud a datum je tedy již nedohledatelné.


A druhá kniha o jezdcích časem od Alexe Scarrowa… Tentokrát už se jezdci musí obejít bez Fostera, který je na konci předešlé knihy opustil a rozhodl se užít si zbytku života mimo časovou bublinu, což jim tvoří stále problémy, protože pořád čekají, že se odněkud objeví a se vším jim poradí. V téhle knize se dopodrobna odhaluje spousta otázek a opět je to nabyté napínavým příběhem.

-----------

V první knize jsme se dozvěděli, odkud Foster zachránil Maddy a Liama a tady se dozvídáme, že Sal "zemřela" při požáru mrakodrapu v Bombaji, kdy se Foster objevil před hloučkem obyvatel uvězněných na schodišti. Všem vysvětlil okolnosti, a přestože ho nějací lidé prosili, aby se Saleenou s sebou vzal i jejich děti, odvedl s sebou pouze Sal přesně ve chvíli, kdy se schodiště propadlo a ostatní pohltil požár.

Maddy, Liam a Sal se vzpamatovávají z událostí v první knize a musí se potýkat s dalším problémem. Když v prvním díle jednu chvíli existoval New York roku 2001 jako ruiny po radiaci a neexistoval proud, všechny vypěstované podpůrné jednotky byly zničeny. Maddy zjistí, kde se dají sehnat další a s Liamem se vydávají do roku 1906, kde je v bance, která má za pár hodin být kompletně zničená požárem a tím pádem si jejich přítomnost nebude nikdo pamatovat, umístěná bezpečnostní schránka s embryi. Úspěšně se vrátí a Sal musí všechny ty embrya uložit do válců, jenže to poplete a tělo, které mělo být brzy Bobovo, je ženské. To se však dozvídají až v momentě, kdy to potřebují nejméně.

Bob zachytí zprávu od jiné pobočky jezdců časem, pobočky, která je umístěná v budoucnosti (někdy kolem roku 2050, tuším), že Edwarda Chana -muže, který vytvoří publikaci, jež Waldsteinovi pomohla k vytvoření stroje času- chce někdo zabít ještě ve věku, kdy je celkem "neškodný". V roce 2015 má -společně s dalšími dětmi z jiných států- navštívit texaský ústav a má jim být představen jakýsi prototyp stroje času. A protože Liam odmítá jít na akci sám, musí se spokojit s ženskou podpůrnou jednotkou, kterou pojmenují Becks. Mají zjistit, jakým způsobem má být Chan zabit, nashromáždit informace, vrátit se a pak vytvoří všichni společně (s Maddy, Sal a Bobem) plán. Ale celé se to zvrtne a dojde k výbuchu, který přenese Liama s Becks a ostatními účastníky exkurze do doby 65 milionu let před Kristem. Zde musejí přežít a vymyslet způsob, jak dát pobočce zprávu, v jaké době jsou. Zjišťují, že jejich zeměpisné souřadnice nejsou odlišné, takže jsou na tom stejném místě, jen v jiné době. A po pár nocích, kdy pořádně netuší, jak z toho ven, napadne Liama riskantní nápad. Odstartuje tím časovou vlnu, která změní budoucnost, ale jiná možnost není. Musí dojít na místo, kde ve čtyřicátých letech dvacátého století objevili vědci různé zkameněliny a začali na tom místě stavět "Dino park" se všemi zkamenělinami a informacemi o době dávno minulé. Díky Becks, která má všechny souřadnice v hlavě, si mohou být jistí, že si trasu nespletou, ale nevědí, že je něco sleduje. Něco, o čem nikdo nikdy nevěděl, o čem nejsou zprávy, že by kdy s dinosaury existovalo, něco, co je mnohem inteligentnější, než ostatní tvorové té doby. Dokáží se učit, mají způsob komunikace, tvoří rodinu a je toho hodně. Jsou nebezpeční a chystají se "studovat" ty nově příchozí tvory. A až se od nich naučí vše, co by mohli potřebovat, pozřou jejich orgány a budou doufat, že získají i část jejich inteligence.

Díky speciálním výpočtům ohledně tachyonových částic -tyto částice se objevují během cestování časem- se Becks podaří určit přibližné období jejich výskytu (přesnost: plus mínus pět set let - v tomto případě je i tohle cenné a je to jejich naděje návratu). Liam vytvoří pět destiček, na které napíše zprávu. První část je psaná normálně a určuje místo a čas, kdy se destička musí dostat na pobočku, druhá část je šifrovaná. Je založená na stránkách, číslech řádků a počtu slov v knize Harry Potter a Relikvie smrti, což je kniha, kterou měl Bob v krátkodobé paměti a tím pádem i jeho duplikovaná mysl- Becks. Sal, která věděla o knize, kterou Bob četl a povídal si s ní o tom, bude schopná šifru rozluštit, ale nález něčeho podobného bohužel změní budoucnost do takových rozměrů, kdy v první časové vlně existuje tajná agentura, která zprávu hlídá, aby ji v daný čas předala pobočce, kde je Maddy a Sal, a v druhé časové vlně se ze Země stává prales, kde jedinými inteligentními bytostmi jsou ti predátoři, kteří sledují Liama a celou jejich skupinu. Přestože se díky Liamovi a ostatním naučili spoustu věcí, nebyli schopni dalšího vývoje. Ale jak už to tak bývá, jezdcům času se podaří vše vrátit do normálu a to málo přeživších, které z exkurze zůstalo, opět přenést do Texasu roku 2015. Budoucnost si to už zařídí sama, že se nic z toho nestalo a děti se jednoduše vrátí domů z té exkurze a nebudou si nic pamatovat.

Maddy se nakonec podaří najít místo, kde bude moct hovořit s Fosterem, ale protože je mimo časovou bublinu, nikdy si ten hovor nebude pamatovat. Takže pokaždé, kdy si Maddy přijde pro radu, bude muset Fosterovi vysvětlovat, že už za ním byla, že už s ním některé věci řešila, a tak podobně. Co se ale Maddy na konci celého tohoto příběhu dozvídá, je naprostým "napínákem" na další knihu. Foster se na Maddy otočí a řekne: "… protože Liam jsme já."

-----------

Kniha se mi opět líbila a alespoň mi byla zodpovězena otázka, kterou jsem se probírala minule. Těch poboček existuje spousta, Maddy, Sal a Liam rozhodně nejsou jediní jezdci časem, ale jednotlivé pobočky mezi sebou se nikdy nesmí setkat, kontaktovat se mohou jedině v případě, kdy je minulost či budoucnost ohrožena. Bylo to napínavé, líbila se mi ta "přesnost", se kterou nám spisovatel představoval jednotlivé dinosaury a psal o jejich dovednostech, popisy okolí, kdy jste měli pocit, že v té době před 65 miliony let jste společně s Liamem a bylo toho hodně. Jediné s čím mám trochu problém je určování doby, kde tady se letopočty označují před Kristema po Kristu - přece jen jsem zvyklá na to před naším letopočtem a našeho letopočtu. Ale to je tak to jediné. Kdo chce číst něco sci-fi, díky těm "predátorům" (kteří jsou až nápadně podobní Vetřelcům) mírně fantasy - není to to správné označení, já vím- něco napínavého, co je opravdu nápadité a díky tomu naprosto vypnete a přestanete vnímat okolí, tak v tom případě si tohle přečtěte. Opravdu doporučuju, je to jedna z těch nejlepších knih, jaké jsem četla, a že jsem jich četla už celkem dost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pouli Pouli | Web | 1. listopadu 2013 v 19:59 | Reagovat

Neee. Já si přečetla ten napínák na konci. A to jsem schválně vynechala popis děje, abych ho pak nevěděla dopředu, až budu číst. No, nějak jsem to nevychytala. :-D Teď se bude na Fostera dívat celou knihu úplně jinak. (Ale upřímně. Jestli to bylo na poslední stránce, tak bych si to stejně přečetla v knize.)

2 Surynka Surynka | Web | 1. listopadu 2013 v 20:00 | Reagovat

[1]: No já to právě schválně píšu kuzrívou, aby bylo trochu jasný, že tady vyzrazuju děj, ale asi tam připíšu i nějaké ty tečky na oddělení, aby to bylo jasnější. Já jsem si to taky přečetla celkem brzo-tu poslední stránku. Měla jsem za sebou asi dvě kapitoly a pak jsem to otočila na konec a přečetla si, kdo Foster je a koukala jsem na to dost vyjeveně. "Cože? Co to má být?" Během čtení knihy jsme se k tomu vracela celkem často, pak jsem párkrát knihu otevřela "jen tak někdě", ale četla jsem dál, abych se co nejrychleji dostala k té poslední straně a trochu tomu porozuměla. No pochopila jsem, kde se tam Foster vzal, když odešel, pochopila jsem všechno okolo toho a alespoń jsem tomu jeho "tvrzení" už uvěřila, ale stejně doufám, že bude existovat i třetí díl a tam se to vysvětlí... Zatím nemůžu najít zprávu o tom, že by se chystal (nebo už dokonce vydal) třetí díl jezdců, ale doufám, že ano  :-)

A ještě něco, pokud by ses na Fostera dívala jinak v momentě, kdy by s nimi mluvil, tak se na něj "dívat jinak" nebudeš, protože Foster prostě odešel a nechal svůj tým, ať si poradí sám - šéfkou už je Maddy. A myslím si, že během čtení nebudeš mít čas na přemýšlení o Fosterovi, sice se tam na něj vzpomíná a mluví se o něm, ale čas na přemýšlení o něm není  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama